Острозький замок 

    Древнє місто Остріг, перша згада про яке датується 1100роком, розташоване на завороті річки Вілії, де утворюється гострий ріг, саме тому поселення і отримало таку назву. Ці землі належали славному княжому роду Острозьких.

    Перше дерев’яне укріплення в Острозі зруйнували татари у 1241 році. Та невдовзі на вершині 20-метрового пагорба над долиною річки з’являється кам’яна вежа-донжон (теперішня назва "Вежа Мурована"), яка була оточена глибоким ровом, наповненим водою.

    Протягом 14-16 століть замок являєвся родовим гніздом князів Острозьких, які були найзаможніші на території всієї Речі Посполитої. Весь цей час їх фортеця неодноразово перебудовувалась та укріплювалася.

    Найдревнішою спорудою замкового комплексу є «Вежа Мурована», яку звів кн. Данило Острозький у 14 ст. Вона являє собою триярусну споруду, стіни якої мають 2-2.6 м. товщини. У 15 столітті цю вежу добудовують та зміцнюють контрфорсами, а на початку 16 ст. її прикрашають ренесансним декором.

    З боку подвір’я замкова будівля має вигляд двоповерхової, та зовні – це чотирьох ярусна споруда. На першому її поверсі були бійниці, з яких захисники замку обстрілювали ворога, що наближався. Також там зберігалися запаси провіанту та зброї. В одній із кімнат знаходився колодязь, тож в разі облоги води було достатньо. На другому поверсі замку була бенкетна зала, а на третьому – житлові кімнати княжої родини.

    Раніше потрапити на замкове подвір’я можна було через дерев’яний міст, тепер на його місці земляний насип, а замість надбрамної вежі - дзвіниця збудована у 1905році. На початку 20ст. замок відреставрували і у ньому діяв історичний музей.

   У наш час « Вежа Мурована» - це трьох ярусна споруда збудована із пісковика та цегли, всередині якої діє краєзнавчий музей.

    На замковому подвір’ї знаходиться Богоявленський собор зведений князем Василем Острозьким ( Красним) у 15 столітті. Храм входив у систему оборонного муру, тому північна його стіна має товщину 3 метри.

    Місто Остріг відоме також першим навчальним закладом на території східної Європи. У 1577 році Василь-Костянтин Острозький та Іван Федоров засновують тут друкарню, яка видає «Буквар» та першу повну Біблію церковнослов’янською мовою.

  Остріг – це культурний, духовний та просвітницький центр, який варто відвідати кожному.